Dobra Praktyka Dystrybucyjna – DPD (Good Distribution Practice, GDP), jest to zbiór zasad, których stosowanie w praktyce gwarantuje, że przez całą drogę produktu leczniczego od wytwórcy do apteki zachowana będzie jego jakość i niezmienność oraz, że będzie on pochodził z legalnego źródła dostawy.
Podstawą prawną nakazującą posiadanie wdrożonego systemu DPD (GDP) jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 czerwca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej.
System jakości utworzony w oparciu o zasady DPD (GDP) w przedsiębiorstwie powinien zapewniać:
- zamawianie, dostawy, przyjmowanie, przechowywanie, wydawanie lub wysyłkę produktów leczniczych zgodną z wymogami Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (GDP)
- jasne określenie zakresu obowiązków i uprawnień kierownictwa
- dostarczanie produktów leczniczych uprawnionym odbiorcom w odpowiednim terminie
- bieżące dokumentowanie działań
- dokumentowanie i badanie odstępstw od ustalonych procedur
- podejmowanie działań naprawczych i zapobiegawczych w celu usunięcia odstępstw i zapobiegania im zgodnie z procedurami zarządzania ryzykiem w zakresie jakości
Certyfikacja systemu DPD (GDP) niesie za sobą szereg korzyści, dotyczących zarówno wewnętrznego funkcjonowania firmy, a także wzmacnia prestiż i zaufanie do jednostki w oczach potencjalnych kontrahentów.
Nasi klienci potwierdzają, że certyfikat DPD (GDP) zwiększa przewagę konkurencyjną jak również ogranicza ryzyko w łańcuchu dystrybucji produktów leczniczych.
Certyfikacja standardu DPD (GDP certyfikat) to najwyższe świadectwo, że Państwa przedsiębiorstwo realizuje Dobrą Praktykę Dystrybucyjną zgodnie z wymaganiami prawnymi.
- Kontakt z nami.
Pierwszym krokiem, który Państwo podejmują, jest nawiązanie kontaktu z nami. Proszę skorzystać z formularza zapytania ofertowego dostępnego na naszej stronie internetowej. W razie potrzeby odpowiemy na wszelkie pytania i rozwiejemy ewentualne wątpliwości.
- Oferta i nawiązanie współpracy.
Po zrozumieniu Państwa potrzeb przedstawiamy spersonalizowaną ofertę oraz ogólne warunki współpracy. Po zaakceptowaniu naszej propozycji prosimy o przesłanie podpisanego zlecenia.
- Audity.
Kluczowym momentem w procesie certyfikacji jest przeprowadzenie auditu certyfikującego. Jeden z naszych auditorów odwiedza Państwa firmę w ustalonym terminie i dokonuje oceny kryteriów niezbędnych do uzyskania certyfikatu. Jeśli uznają Państwo to za stosowne, istnieje możliwość przeprowadzenia auditu diagnostycznego przed audytem certyfikującym, co pozwoli upewnić się, że wszystkie wymagane normy są właściwie wdrożone i funkcjonują.
- Raport z auditu.
Auditor sporządza raport na podstawie przeprowadzonej oceny w Państwa firmie. Jeśli zdarzy się, że nie wszystkie wymagane kryteria zostały spełnione, poinformujemy Państwa o tym fakcie i określimy termin, w którym będą Państwo mogli podjąć działania korygujące.
- Decyzja o udzieleniu certyfikacji.
Po sporządzeniu raportu auditor przekazuje go do naszej jednostki, gdzie jest on poddawany ostatecznej weryfikacji. Jeśli raport zostanie zaakceptowany, podejmujemy decyzję o wydaniu certyfikatu.